Monday Jun 02, 2025

75. Nina Al-Ghussein Norrman - Kan man arbeta med framtiden när den är så osäker?

Varmt välkomna till podden "Styrelsesnack". Podden som handlar om styrelsearbete och bolagsstyrning. Jag som är värd för podden heter Petra Palmgren Lindwall och arbetar som styrelsearbetare, rådgivare till ägare, styrelser och VD samt utbildar och föreläser inom ägarstyrning, bolagsstyrning och strategi.

Till det här avsnittet har jag bjudit in Nina Al-Ghussein Norrman som har många strängar på sin lyra och som idag arbetar som Framtidsstrateg, utbildare och rådgivare på Kairos Future. Jag träffade Nina när jag själv utbildade mig till internationell certifierad Framtidsstrateg under 2024. 

Det är ett mantra som vi hör mer och mer numera - det går fortare, saker och ting ändrar på sig hela tiden, det är osäkert och det är mer komplext. Det går inte att ha någon strategi för det ändrar sig hela tiden. Jag ville bjuda in Nina för att prata om hur hon upplever världen och vad hon möter hos de hon utbildar och hos sina kunder när det ser ut så här. Och självklart, kan man ändå arbeta med framtiden när den är så osäker och i så fall - hur då?

Just nu upplever Nina att många är paralyserade och tar inte beslut och att USAs nya president Trump har hjälpt till att eskalera den osäkerhet som man upplever. Osäkerheten gör att det blir mer fokus på här och nu och man tappar fokus på det strategiska och långsiktiga. 

Vi sorterar ut begreppen kopplat till framsynsarbete och hur det kopplar an till strategiutveckling. Nina bekräftar att det ofta råder en begreppsförvirring och viktigt när man ska arbeta tillsammans med framtidsarbete och strategiutveckling så är det att man reder ut begreppen. Nina tar oss igenom den metodik och process man kan arbeta med för att jobba med framtiden och framsyn. 

Detta och mycket mer samtalar jag om med Nina och vi hoppas att samtalet ger energi och perspektiv till dig som lyssnare. 

Trevligt lyssnande önskar Petra

 

PS! Är du intresserad av att ditt företag ska synas i samband med podden så kan du maila mig på petra@palmgrenlindwall.se. DS!

Comment (0)

No comments yet. Be the first to say something!

Copyright 2021 All rights reserved.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20241125